Systemy do czyszczenia paneli fotowoltaicznych - solarów

Sola-Tecs jest marką oferującą profesjonalne rozwiązania do czyszczenia oraz konserwacji systemów solarnych i fotowoltaicznych.

 

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych zapewnia znacznie dłuższą żywotność systemu. Ponadto przekłada się to na wymierną korzyść w postaci zaoszczędzonych środków. Warstwa kurzu może zablokować promienie słoneczne, uniemożliwiając wytworzenie oczekiwanej ilości energii W przypadku niektórych modułów spadek wydajności może wynosić do 30%. W praktyce oznacza to, że panele oraz kolektory pracują z mocą wytwórczą zaledwie 70% możliwości, co w konsekwencji generuje  odczuwalny spadek taryf gwarantowanych. Należy jednak pamiętać, że można temu zapobiec w odpowiedni sposób dbając o czystość swojego systemu za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi oferowanych przez Sola-Tecs.

Bezpieczeństwo

 

Systematyczne czyszczenie nie tylko umożliwia pracę z najwyższą efektywnością, ale także chroni kosztowny sprzęt w dłuższej perspektywie, nie narażając go na działanie szkodliwych składników brudu. W sytuacji, gdy występuje niski spadek dachu zanieczyszczenia nie są spłukiwane przez deszcz, prowadząc do ich nawarstwienia, które wraz z upływem czasu będzie prowadzić do uszkodzenia modułów. Innymi czynnikami wpływającymi na taki stan rzeczy są np. gromadzące się pyłki, spaliny samochodowe, sadza, liście, mchu, algi, osady wapienne.

 

Skuteczność

 

Zastosowanie wody demineralizowanej zapewnia uniknięcie powstania nieestetycznych plam i zacieków. W dodatku, wykorzystanie tej metody nie wymaga użycia skrobaka, środków chemicznych lub późniejszego suszenia czyszczonej powierzchni. Inteligentne systemy Sola-Tecs korzystają z technologii filtracji jednostopniowej (Dl) oraz wieloetapowej (RO).

Obszary zastosowania

 

Częstotliwość czyszczenia paneli fotowoltaicznych zależna jest od jego lokalizacji. Na obszarach wiejskich, które nie są w dużym stopniu narażone na emisję zanieczyszczeń radzi się wykonywanie tej czynności raz w roku. W przypadku rozbudowanych systemów, montowanych na budynkach rolniczych lub bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstw rolnych zaleca się mycie dwa razy w ciągu roku. Zaś w miejscach w których ilość zanieczyszczeń przekracza standardowe normy, a do których należą m.in. stodoły prace te warto wykonać nawet co 8 - 10 tygodni.

 

System Sola-Tecs C opiera się na technologii bezsilnikowej, w której rolki szczotek obracane są za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Kompaktowa konstrukcja, niska waga oraz kompatybilność z lancami teleskopowymi sprawia, że urządzenia mobilne gwarantują szybkie i łatwe czyszczenie wszystkich systemów fotowoltaicznych. Dodatkowo sprawdzą się w przypadku usuwania zabrudzeń z powierzchni szklanych oraz do czyszczenia budynków czy ogrodów zimowych. Nowy układ włosia oraz większa średnica czyszczenia zapewniają większą skuteczność. Cały system składa się z 10-centrymetrowych podzespołów, których dodawanie lub usuwanie umożliwia modyfikację szerokości działania.

Podczas projektowania jednostki podstawowej Sola-Tecs C skupiono sieę na poprawie stabilności. Hybrydowa obudowa wykonana została z połączenia stali nierdzewnej, aluminium oraz tworzywa sztucznego. Dostosowując dyszę można znacząca zmniejszyć zużycie wody, co przyniesie pozytywne skutki również w kontekście ochrony środowiska. Daje to również możliwość wykorzystania filtrów (dejonizującego oraz odwróconej osmozy) w procesie oczyszczania wody.
 

Akcesoria do profesjonalnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych umożliwiają skonfigurowanie Sola-Tecs C z technologia czyszczenia wodą demineralizowaną. Dodatkowe wyposażenie pozwala na dostosowanie systemu do własnych potrzeb i wymagań.